Dlaczego należy przeprowadzać przeglądy konserwacyjne ?

Skuteczność działania urządzeń klimatyzacyjnych zależy w znacznej mierze od właściwej ich eksploatacji. Nawet dobrze zaprojektowane i zamontowane urządzenia nie spełniają swojego zadania, jeśli nie będą prawidłowo serwisowane i konserwowane.

Wykonywanie stałych przeglądów pozwala na wyeliminowanie awarii urządzeń nawet do 50%. W celu zapewnienia właściwej i ekonomicznej eksploatacji oraz zapewnienia odpowiedniej żywotności urządzeń należy wykonywać przeglądy konserwacyjno-serwisowe. 
[...]Podwyższona w wyniku zanieczyszczeń wymiennika  temperatura skraplania powoduje zmniejszenie wartości współczynnika efektywności COP a co za tym idzie zwiększenie wymaganej mocy do napędu sprężarki a jednocześnie wydłużenie czasu działania klimatyzatora, aby osiągnąć zadaną temperaturę.

Regularne wykonywanie przeglądów konserwacyjno-serwisowych zmniejsza znacznie zużycie energii elektrycznej, zmniejsza koszty napraw, wpływa na komfort użytkownika klimatyzacji oraz sprawność i skuteczność funkcjonowania urządzeń specjalistycznych np. rozdzielni elektrycznych czy serwerów.

Analogiczne jest działanie zanieczyszczeń parownika. Powoduje obniżenie temperatury parowania, zmniejszenie efektywności działania i tym samym zwiększenie ilości zużywanej energii do napędu klimatyzatora. Ponadto   zanieczyszczenia te działają niekorzystnie na ludzi, szczególnie na alergików.

 

Zabrudzony skraplacz w jednostce zewnętrznej:

Brudny Skraplacz

 

Brudny Skraplacz

źródło: klimatryzacja.biz

Po prawej stronie widzimy brudny filtr - przed oczyszczeniem, po stronie lewej filtr już oczyszczony. Różnicę widać gołym okiem.
Po prawej stronie widzimy brudny filtr - przed oczyszczeniem, po stronie lewej filtr już oczyszczony. Różnicę widać gołym okiem.

Prawdy i mity o klimatyzacji

Czy użytkowanie klimatyzacji może powodować przeziębienia?

Tak, ale jest to prawda tylko częściowa. Wszystko zależy od sposobu, w jaki korzystamy z klimatyzacji. Przeziębienia może spowodować również zwykły pokojowy wentylator, gdy przez dłuższy czas będziemy przebywać w obrębie jego bezpośredniego podmuchu. Podobnie jest z klimatyzacją. Jeśli zaprogramowana temperatura będzie zbyt niska, to nasz organizm będzie narażony na wyziębienie. 

Z badań przeprowadzonych przez naukowców wynika, że człowiek najlepiej czuje się w temperaturach 20 - 24ºC. Dodatkowo, aby uniknąć niebezpieczeństwa zachorowania w upalne dni, różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz powinna wynosić maksymalnie 5 - 7ºC.

 

Czy klimatyzatory mają zły wpływ na alergików?
Niezupełnie. Nowoczesne urządzenia wyposażone są w specjalne filtry, które powstrzymują niebezpieczne drobnoustroje i wszelkie zanieczyszczania, takie jak: zarodniki grzybów, pleśń, roztocza, ludzki naskórek czy sierść zwierząt. Nowoczesne biofiltry i filtry plazmowe instalowane eliminują do 80% zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu. Klimatyzatory osuszają ponadto powietrze, co korzystnie wpływa na alergików. Są też skuteczną barierą oddzielającą pomieszczenia od alergenów znajdujących się na zewnątrz, takich jak pyłki drzew i traw.

Można więc śmiało stwierdzić, że klimatyzacja nie tylko nie jest szkodliwa, ale wręcz pomaga uczulonym.

Problemem mogą być jedynie starsze urządzenia lub te, które nie są systematycznie czyszczone i konserwowane.

 

  Czy klimatyzacja wydziela nieprzyjemny zapach?

Tylko zaniedbane i nieserwisowane urządzenia mogą zachowywać się w ten sposób. Klimatyzator, jak każde inne urządzenie, wymaga czyszczenia i okresowych przeglądów. Postępowanie zgodnie z zaleceniami producenta uchroni nas przed przykrymi niespodziankami. Większość firm zajmujących się naprawami klimatyzatorów zaleca wykonanie jednego lub dwóch przeglądów w ciągu roku.

Wizyta specjalisty połączona z czyszczeniem filtrów i sprawdzeniem sprawności całego systemu pozwoli nam cieszyć się bezawaryjną pracą klimatyzacji przez długie lata.

Sami również możemy zadbać o urządzenia chłodzące. Wystarczy raz w miesiącu przetrzeć wyloty klimatyzatora ciepłą wodą z mydłem. W ten sposób pozbędziemy się osiadającego kurzu i innych zanieczyszczeń. Zachowanie klimatyzatora w czystości zdecydowanie wpływa na wydajność jego pracy i zapobiega uszkodzeniom jego mechanizmów.

 

 

 
 

Czy klimatyzatory są głośne?

Najgłośniejszym elementem systemu chłodzącego jest skraplacz. To do niego powraca rozgrzany czynnik chłodzący. Aby urządzenie chłodziło i oddawało ciepło, musi nastąpić proces sprężania, czyli przejście ze stanu gazowego w ciekły. To właśnie podczas niego wytwarzane jest ciepło. Za całość odpowiedzialny jest kompresor, który może być głośny. Dodatkowo przy skraplaczu zamontowany jest wentylator obniżający jego temperaturę. Skraplacz montuje się zwykle na ścianie budynku lub na dachu. 

Ponieważ skraplacz znajduje się poza chłodzonym pomieszczeniem, dźwięk nie przeszkadza znajdującym się w nim ludziom.

Jednostki wewnętrzne, czyli parowniki pracują znacznie ciszej i z reguły nie przekraczają wartości 30 dB, a więc poziomu ludzkiego szeptu.

Warto zwrócić uwagę na ten parametr podczas zakupu klimatyzatora.
źródło: klimatryzacja.biz